artysta,

Śladem niebieskiej taśmy

19:21 ILOBAHIE Comments

Śladem niebieskiej taśmy

Będąc ostatnio w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi na wystawie pt. "Atlas nowoczesności" kolekcja sztuki XX i XXI wieku przypomniałam sobie o pewnym artyście, którego dziś chciałabym Wam przedstawić.

Na wystawie w ms2 miałam okazję przyjrzeć się instalacji jednego mebla z mieszkania Edwarda Krasińskiego. Szafa, którą widzicie na zdjęciach poniżej zrobiła na mnie ogromne wrażenie zważając na to, że obok stał sam artysta, który niczym gospodarz witał mnie u progu swojego domu.
Edward Karasiński, bo o nim tu mowa, był niezwykłym artystą. Był rzeźbiarzem, malarzem, autorem form przestrzennych, instalacji i sytuacji artystycznych, ale i również jednym z najważniejszych protagonistów polskiej neo-awangardy lat 60. i 70. XX wieku.

Artysta od zawsze miał bardzo twórcze podejście do rzeczywistości, bowiem największą sztuką było dla niego jego własne życie, "życie w sztuce". To zdanie idealnie wprowadza widza, gościa czy czytelnika do jednej z najistotniejszych "prac twórczych" artysty, która powstawała przez całe jego życie, i która budzi zaciekawienie. 

Mieszkanie/studio/pracownia/atelier Edwarda Krasińskiego to pomieszczenie w jednym z bloków w centrum Warszawy (ul. Solidarności nieopodal Pl. Bankowego). W pracowni-mieszkaniu, które Krasiński odziedziczył po pionierze sztuki awangardowej Henryku Stażewskim. Dzięki Instytutowi Awangardy założonym przez Fundację Galerii Foksal w 2004 roku, którego podstawowym celem jest ochrona i udostępnianie studia szerszej publiczności, zachowano unikatowy zespół prac, zaaranżowanych przez artystę w latach 1988–2002. Instalacja pozostała niezmieniona od momentu śmierci Krasińskiego w 2004 roku. Jej głównym elementem jest niebieska taśma, scotch blue, naklejona przez Krasińskiego horyzontalnie na wysokości 130cm, „wszędzie i na wszystkim". 

Sam artysta komentując ową niebieską taśmę wypowiedział się tak: 
„Nie wiem czy to jest sztuka, ale jest to na pewno scotch blue, szerokość 19mm, długość niewiadoma".
A teraz zapraszam na krótkie zwiedzanie atelier Edwarda Krasińskiego...

*zdjęcia pochodzą ze strony instytutawangardy.org oraz dzikajablon.wordpress.com
Mieszkanie na ostatnim piętrze wysokiego bloku w okolicy Placu Bankowego kusi nie tylko zapierającym dech w piersiach rozległym widokiem Warszawy, ale przede wszystkim śladami bytności jego ostatniego mieszkańca, który wraz z upływem lat przekształcał je w żywą galerię. _dzikajablon.wordpress.com


Mieszkanie Krasińskiego jest udostępnione do ogólnego zwiedzania, jednak w chwili obecnej trwają w nim prace konserwatorskie i zwiedzanie atelier jest wstrzymane. W celu możliwości zwiedzania zachęcam do śledzenia strony Instytut Awangardy

Na wystawie w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi udało mi się zobaczyć trzy inne, równie piękne dzieła Edwarda Krasińskiego - trzy prace malarsko graficzne, oto one: Zachęcam do zapoznania się z twórczością Edwarda Krasińskiego. To co proponował i w jaki sposób to przedstawiał jest dla mnie bardzo imponujące - jedną z jego grafik u siebie na ścianie... chciałabym mieć! :)Zobacz także:

   

You Might Also Like

Czytałeś już?