sztuka,

Nowoczesny kolaż artystyczny

19:20 ILOBAHIE Comments

kobieta z kwiatami we wlosach

Nowoczesny kolaż artystyczny

Wielu z Was zna kolaż ze szkoły, niektórzy pewnie jeszcze z przedszkola. To technika uważana przez wielu za zwykłe mało wartościowe wycinanki, które może zrobić każdy. Jednak zanim zaczniecie oceniać pracę warto abyście zastanowili się co owe dzieło przedstawia lub co autor chciał Wam przekazać.

collage artGdyby ktoś mnie zapytał jeszcze miesiąc temu, co sądzę o kolażu jako dziedzinie sztuki – powiedziałabym, że jest mi obojętny, że zdecydowanie wolę malarstwo i grafikę. Jednak dziś mogę spokojnie stwierdzić, że moja odpowiedz wynikałaby z braku znajomości tematu.


Kolaż

Nazwa kolażu pochodzi od francuskiego słowa „coller”, które oznacza ”klej”. Nazwa tego kierunku po raz pierwszy została wykorzystana przez Georges Braque’a i Pabla Picassa na początku XX wieku. Jednak wiadomo, że kolaż był już znany w Chinach około 200r. p.n.e. i właśnie tam powstawały pierwsze dzieła.


Kolaż to znana od wielu lat technika artystyczna, która polega na układaniu kompozycji z różnego rodzaju materiałów, tkanin lub tworzyw. Najczęściej wykorzystywane elementy do tworzenia kolażu to gazeta, papier lub fotografia. Każda część kompozycji kolażu jest przyklejana do płótna lub papieru za pomocą tradycyjnej techniki plastycznej takiej, jak klejenie. Gwasz czy farby olejne służą do uzupełnienia dzieła o drobne szczegóły.

Kolaż XXI wieku

Kolaż z początku wieku XX niewiele różni się od tego, który można podziwiać obecnie. Jedyna różnica polega na tym, że wielu więcej artystów i amatorów zaczęło bawić się tą techniką.Starałam się wyszukać dla Was kolaże, które idealnie komponują się z  nowoczesnymi wnętrzami. Każdy z tych kolaży mógłby być spokojnie wydrukowany i powieszony na ścianie jako dekoracja z przekazem.Kolaż to nic innego jak uzyskanie z kawałków powycinanych lub powydzieranych elementów ciekawej kompozycji. Każdy z Was na pewno ma w domu pisma i gazety, które idealnie nadają się do wykonania kolażu – wystarczy poświęcić chwilę, pokombinować i można stworzyć niesamowicie piękne dzieła. Kolaż, który zrobicie własnoręcznie będzie przedstawiał nie tylko to co na nim się znajdzie, ale i to kto go zrobił, ponieważ włożycie w niego część siebie.Już za kilka dni przedstawię Wam instrukcję na stworzenie ciekawego kolażu, dzięki któremu będziecie mogli dowiedzieć się czegoś o sobie więcej. Wykonacie kolaż, który sprawi, że spełnianie Waszych marzeń i pragnień będzie prostsze. Zabawa sprawdzona, naprawdę działa!
Niech zaproponowane przeze mnie kompozycje staną się dla Was inspiracją do stworzenia przepięknych prac, które będziecie mogli powiesić w swoich domach.

___________________________
Źródło fotografii: flickr.com, pinterest.com, mothercar.tumblr.com, ahoyhoyyy.tumblr.com, gaellefaure.tumblr.com, colectivobicicleta.com, tillthecowscomehome.tumblr.com, behance.net, etsy.com, missmoss.co.za, 66lanvin.tumblr.com, catesthill.com, cargocollective.com, weheartit.com, kellygreenblog.com.

You Might Also Like

Czytałeś już?