dekoracja do wnętrza,

Dywany i kilimy marokańskie cz. 1

18:50 ILOBAHIE Comments

marokańskie dywany wiszące na straganie

Dywany i kilimy marokańskie cz. 1

W intensywnych kolorach i w magiczne wzory geometryczne. Pożądane w nowoczesnych, minimalistycznych i etnicznych wnętrzach. Wprowadzające afrykański klimat do wnętrza oraz ocieplające je. Poznajcie dywany marokańskie!

chodniki ręcznie robioneRęcznie tkany dywan w kolorach różowychRęcznie tkane dywany marokańskie na blogu o wnętrzach

Dywany na bazarze w MarokoDywany marokańskie na blogu wnętrzarskimDywany na bazarze

Pod koniec lipca obiecywałam w poście dotyczącym Marokańskich aranżacji wnętrz, że powrócę do tematu marokańskich dywanów. Oto są dywany i kilimy rodem z Maroko. Ze względu na sporą ilość przykładów, jakie udało mi się zebrać postanowiłam podzielić temat dotyczący dywanów marokańskie na dwie części. W pierwszej, tej dzisiejszej, dowiecie się o jedynych w swoim rodzaju kilimach, a w kolejnym poście o przepięknych i czystych boucherouite. Ostatnie inspiracje o ozdobnych, plecionych koszach i półmiskach idealnie będą się łączyły z marokańskimi kilimami.

targ z marokwńskimi dywanami w marokoMarokańskie kolorowe kilimynowoczesny dywan we wnętrzu

Kolorowe dywany do wnętrzaKolorowe dywany do wnętrzablog o wnętyrzach

Unikatowe i tradycyjne rękodzieło Atlasu Średniego zachwyca prawie każdego. Wielu turystów chodzących po targu nie może od nich oderwać wzorku. Ja z pewnością spędziłabym na takim targu cały dzień, a pod koniec i tak nie mogłabym się zdecydować na konkretny wzór kilimu. Wszystko dlatego, że tkanie dywanów jest najstarszą tradycją Maroko, która zyskała sławę na całym świecie. Marokańskie dywany są bogate w kolory i we wzory. Największą popularnością cieszą się w Marrakeszu. Tam też są wykorzystywane jako dywany kładzione na przepiękne, również zdobione posadzki, bywają wieszane na ścianach lub kładzione jako nakrycie na sofach.

czerwony marokański dywanblog wnętrzarskietniczne dodatki do wnętrza

blogi wnętrzarskieblog o wnętrzach i designieKolorowe kilimy z maroko

Berberyjskie Kilimy

Kilimy berberyjskie są najbardziej znanymi dywanami dla tego regionu. Można je kupić na każdym marokańskim bazarze. Wszystkie są tkane ręcznie przez wiele pokoleń kobiet, od dzieci i matek po babcie i prababcie. Stworzenie takiego kilimu to godziny ciężkiej pracy, która jest wysoko nagradzana. Dywany te nie należą do tanich – zresztą nie ma się co dziwić. Gdybym sama taki kilim tkała, też sporo bym za niego zażądała :) Zważając na to, że wszystkie berberyjskie kilimy są tkane dwustronnie – jedna strona przeznaczona jest na okres letni, a druga na zimowy. Funkcjonalność to podstawa! :)

Dywan z wzorami geometrycznymiblog o wnętrzachblogi wnętrzarskie

Przepiękny dywan marokańskiKolorowe dodatki do wnętrza w styku Marokoblog o wnętrzach i sztuce

Wzory i kolory dywanów marokańskich

Berberyjskie kilimy są bardzo kolorowe i wzorzyste. Najczęściej wykorzystuje się wzory geometryczne, motywy roślinne i zwierzęce. Wszystko dlatego, że wzory umieszczone na dywanach nie są przypadkowe i mają znaczenie magiczne ich zadaniem jest unieszkodliwianie złych duchów. Jak zapewne zauważyliście większość dywanów marokańskich jest w kolorze czerwonym. Kolor ten Marokańczycy uzyskują z naturalnych barwników.

Znaczenie wzorów umieszczonych na dywanach marokańskich

Najbardziej popularnymi marokańskimi kilimami są te pochodzące z Rabatu. Cechują się siedmioma kolorami i siedmioma wzorami, które są magiczne. Dywany z Akhnif przypominają gobeliny o orientalnych wzorach. Wyroby z Ouaouzguit Ait są wykonywane od wielu lat z owczej wełny i bogato zdobione kolorami. W Bousbaa-Chichaoua dywany marokańskie wykonywane są z mieszanki wełny i włosia kozy. Dywany pochodzące z Taznakht są zwykle żółte, a geometryczne wzory mają kolor czerwony, ciemnozielony i biały.

wnętrze w marokańskim klimacieblog o wnętrzacharanżacje wnętrza nablogu

aranżacja jadalni z dywanemBlog wnętrzarskiblog o wnętrzach

Jakość dywanów i kilimów marokańskich

Marokańskie dywany są tworzone ręcznie z wełny lub bawełny mieszanej z welurem. Powstaję też kilimy bardziej ekskluzywne z jedwabiu roślinnego pochodzącego z Agawy.
Wszystkie rękodzielnicze wytwory są sprawdzane pod względem jakości. Każdemu dywanowi czy kilimowi przyznawana jest etykieta jakości w odpowiednim kolorze. Etykieta niebieska oznacza, że wyrób jest najwyższej jakości. Żółtopomarańczowa, gdy jest dobrej jakości i zielona gdy wyrób jest średni jakościowo.

Czy tonie wspaniały produkt? Jestem ich fanką od dawna! Osobiście nie miałam okazji być w Maroko i "przepaść" na marokańskim bazarze. Mam jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się odwiedzić to niesamowite kulturowo miejsce i "przepaść" nie tylko na targu ale i podczas zwiedzania :)

Już za kilka dni poznacie kolejne marokańskie dywany, które z pewnością zrobią na Was wrażenie :)

___________________________
Źródło fotografii: anamublog.wordpress.com, ingvildtelle.com, mehraban.com, flickr.com, mysticbones.tumblr.com, ulia.com, moroccotravelblog.com, zarzor.tumblr.com, africaguide.com, bohemiadesign.tumblr.com, paloma81.blogspot.com, pinterest.com, leopardhawk.tumblr.com, apiecehappiness.blogspot.com, momtoob.com, thecopenhaven.blogspot.com, carlaaston.com, files.com, noshapenoshade.tumblr.com, designmom.com, designlovefest.com.

You Might Also Like

Czytałeś już?