aranżacja wnętrza,

Marokańskie aranżacje wnętrza

21:21 ILOBAHIE Comments

wnętrza w stylu marokańskim

Marokański styl we wnętrzach

Pozostając w upalnym klimacie chciałabym abyście poznali marokański styl urządzania wnętrza. Aranżacja z marokańskimi dodatkami coraz częściej pojawia się w projektowanych wnętrzach.

Zapewne łatwo się domyślić, że styl ten pochodzi z przepięknego i gorącego Maroka, które jest położone w północnozachodniej części Afryki. Słoneczne plaże, gorące piaski Sahary czy wspaniałe szczyty górskie to wszystko można znaleźć w Królestwie Maroka.


Marokańska architektura, kultura i styl życia bez wątpienia kojarzą się z intensywnymi kolorami oraz dekoracjami bogatymi we wzory. Na ulicach Maroka powszechnie można spotkać kobiety, które zdobią swoje ciało henną, czy są owinięte przepięknymi tkaninami. Marokańczycy wbrew wszystkim przekonaniom są narodem bardzo gościnnym, ceniącym radosne życie i wartości rodzinne.


Dzisiaj chcę przedstawić Wam wnętrza marokańskie, ale w nowoczesnym klimacie. Występują w nich elementy zaczerpnięte właśnie z Maroka. Przestrzenie, które wybrałam są jasne, delikatne i lekkie, czyli takie, jakie większość wnętrzarzy lubi najbardziej.

Marokański styl

Najbardziej charakterystycznymi elementami w takich wnętrzach są meble niewielkich rozmiarów bogato zdobione i wykonane przez marokańskich rzemieślników.

Marokańskie tekstylia

Bawełna, jedwab i wełna to materiały, które można znaleźć w każdym marokańskim domu. Bogate w kolory i geometryczne wzory przyciągają uwagę swoim niepowtarzalnym stylem. Są barwione naturalnymi barwnikami, które rzemieślnicy wykonują sami.

Marokańskie dywany

Marokańskie dywany zasługują na odrębny post, który będziecie mogli już niebawem przeczytać.

Marokańskie lustra

Lustro we wnętrzu marokańskim to podstawa. Optycznie powiększa przestrzeń oraz odbija inne przedmioty, które się w nim znajdują, tworząc przyjemny przepych i bogactwo aranżacji. Do wykonania ram lustrzanych miejscowi producenci używają kutego żelaza, drewna czy kości wielbłądziej.

Marokańskie płytki ceramiczne

Płytki marokańskie cechują się dużą ilością motywów geometrycznych. Po ich ułożeniu uzyskuje się przepiękne podłogi lub ściany w mozaiki. Ceramiczne płytki często zastępują ozdobne dywany.

Marokańskie stoliki

Marokańskie stoliki to meble niewielkich rozmiarów, dziwnych kształtów i wielu kolorów. Są ręcznie wykonywane, a do ich produkcji wykorzystuje się egzotyczne rodzaje drewna. Poprzez fakt, iż każdy wykonywany jest i zdobiony ręcznie meble te stają się unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Marokańskie lampy, dodatki i dekoracje

Wnętrza marokańskie to bogactwo znajdujących się w nich przedmiotów. W takich wnętrzach nie może zabraknąć różnego rodzaju niepowtarzalnych szkatułek czy pudełeczek. Te drobne elementy, które tworzą klimat marokańskich wnętrz również są wykonywane przez marokańskich rzemieślników, którzy zdobią je ręcznie.


Aby Wasze wnętrze kojarzyło się z północnozachodnim klimatem afrykańskim nie powinno w nim zabraknąć lamp czy lampionów, które bez wątpienia oddają klimat tam panujący. To właśnie ażurowe lamy, które są wykonane najczęściej z kutej blachy oddają klimat gorącego Maroka.


Będąc ostatnio w Domotece, w której kupiłam durszlak opisany w poście Moja kuchnia marzeń, natknęłam się na sklep (nazwy nie pamiętam, mieści się na IIp.), z przepięknymi blaszanymi lampami oraz misami i miskami. Poniżej na zdjęciu, (zrobionym specjalnie dla Was) możecie zobaczyć dekoracje marokańskie, które chciałam abyście zobaczyli. Zachęcam do odwiedzenia Domoteki w poszukiwaniu niecodziennych inspiracji.


Wyjaśniłam Wam dosyć obszernie, czym charakteryzuje się wnętrze marokańskie i jakie dodatki powinny się w nich znaleźć.  Piszcie w komentarzach czy podobają się Wam takie nowoczesne marokańskie wnętrza, które z kolorem, który jest typowy w architekturze wnętrz w tym regionie mają niewiele wspólnego, a mimo wszystko i tak zachwycają – na pewno mnie.


___________________________
źródło fotografii: marokostyle.com, gloria.fi, thepoetryofmaterialthings.tumblr.com, flickr.com, room269.tumblr.com, rusticmeetsvintage.tumblr.com, houseandhome.com, harvestagency.se, scarflove.tumblr.com, elramlahamra.nl, marokanskim-frommoontomoon.blogspot.com, vintagepiken.blogspot.no, goodmemory.tumblr.com, pinterest.com, etsy.com, stylizimo.com, svenngaarden.blogspot.se, laughingsquid.com, enmiespaciovital.blogspot.com, 79ideas.org, agedandgilded.typepad.com, carlssonkarlsson.blogg.se, honeypielivingetc.blogspot.se, elramlahamra.nl, amsterdam-to-marrakech.com, archilovers.com.

You Might Also Like

Czytałeś już?