aranżacja wnętrza,

Historia krzesła

21:08 ILOBAHIE Comments

Drewniany stół ze stalowymi pięknymi i fioletowymi krzesłami

Historia krzesła

Są różne - drewniane, plastikowe, stalowe, plecione, klejone, rzeźbione, malowane, tapicerowane, owalne czy o kanciastych kształtach. Krzesło od dawien dawna jest obecne w życiu człowieka, aż po dziś dzień.

Krzesło definiowane jest na 3 sposoby:

1 jednoosobowy mebel z oparciem o konstrukcji szkieletowej,
2 jednoosobowy mebel z oparciem z podłokietnikami,
3 jednoosobowy mebel z oparciem „bez podłokietników”.

Czarne krzesła w jadalniCzarne krzesła na tle białej podłogiOgrodowe krzesła ażurowe

Wiszące czarne lampy nad drewnianym stołem z lśniąco białą podłogąPrzepiękny drewniany stół nie oszlifowany w jadalniNowoczesne wnętrze na blogu o wnętrzach

Historia krzesła

Początkowo krzesła posiadały różne kształty, wielkości i formy. Mebel ten był formą prestiżu, a nie wygody jak ma się to w dzisiejszych czasach. W starożytności było symbolem, władzy, dostojności i bogactwa.
W Grecji około V w. p.n.e. najpopularniejszym krzesłem był klismos (1). Krzesło klismos miało łukowate, silnie wygięte na zewnątrz, zwężające się nogi, z których tylne przechodziły w odchylone oparcie. Pozioma deska oparcia była pierwotnie prosta, następnie przyjęła formę lekko wygiętą, wygodniejszą dla osoby siedzącej. Mebel był lekki i elegancki, bardzo dobrze dostosowany do proporcji ludzkiego ciała. Grecy korzystali jeszcze z krzeseł tzw. Kurulnych (3), dziś zwanych taboretami. Były to niewielkich rozmiarów siedziska zdobione kością słoniową.
Krzesło od Grecji po nowoczesność

Początkowo, krzesła były przeznaczone dla królów, polityków, głów państw oraz osób zdobywających uznanie wśród ludu.
Z upływem czasu krzesła zaczynały przybierać ładniejszą formę, która zdecydowanie stanowiła o prestiżu osoby. Zaczęto je zdobić różnymi elementami oraz tapicerować, aby były wygodniejsze.
Średniowieczne krzesła to faldistorium (2). Charakteryzowało się niską formą ze skrzyżowanymi nogami. Używane były głównie w kościołach i na dworach. Wykonywano je z żelaza lub brązu. Nogi faldistorium często zakończone były łapami lwa, a poręcze - głowami zwierząt.
Kolejnym ważnym krzesłem w historii jest sgabello (4), czyli XIV-wieczny drewniany fotel, będącym punktem wyjście do wzornictwa krzeseł ludowych, takich jak zydel (5).
Kolejny styl krzeseł to krzesła w stylu Ludwika XVI (6), które były zdobione bogatą w dekoracje tapicerką.
Po wieku XVI rzemieślnicy zaczęli zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale i na wygodę użytkowania tego mebla. Każde krzesło zdobione było bardzo drogą i bogatą we wzory tkaniną. Były złocone i zdobione bogatymi ozdobami. Wówczas powstały takie krzesła jak francuskie voyeuse (7), bergere (8) czy XIX-wieczne ponteuse (9).

Biała kuchnia z zielonymi ogrodowymi krzesłamiŻółte krzesła w jadalni na blogu o wnętrzachBiała podłoga a na niej siedziska zielone tapicerowane

Kuchnia z kolorowymi krzesłamiblog wnętrzarskiblog o wmętrzach

Krzesło w wieku XXI

Dzisiejsze krzesła odbiegają wizualnie od tego, co mogliście zaobserwować podczas omawiania historii krzesła. Dziś do produkcji krzeseł wykorzystuje się nowsze i niekiedy lepsze materiały, niż np. w średniowieczu. Popularnymi materiałami do tworzenia tego mebla stały się sklejka, pleksi, stal, a nawet tektura czy szkło. Krzesła są się lżejsze, delikatniejsze i z pewnością wpasowują się w każde wnętrze. 

krzesła na tle obrazkówblog o wnętrzach ilobahie

czarna ściana na tle oknaDelikatne krzesła w przestrzeniKrzesła czarne na tle szafirowego dywanu

Dziś krzesło jest wytworem wyobraźni projektanta, który posiada fachową wiedzę z zakresu ergonomii mebla i doskonale wie jak połączyć funkcjonalność z designem, który jak wiecie w dzisiejszych czasach odgrywa ważną rolę. To właśnie projektant bierze odpowiedzialność za to, jak będzie wyglądało krzesło biurowe, a jak to do jadalni czy salonu. W dalszym ciągu designerzy w wielkich fabrykach, bądź niszowych autorskich pracowniach wykorzystują tkaniny, aby siedziska były wygodniejsze. W XXI wieku tkanina powinna być gładka, jednolita i minimalistyczna.

Jasna kuchnia z nowoczesnymi krzesłamiStalowe krzesło w jadalniblog wnetrzarski

Krzesło w jasnej kuchni z niebieską lodówkąKrzesła w odcieniach niebieskiegoDodatki do wnętrza w kolorze niebieskim

Ostatnio miałam okazję być w Domotece, która powaliła mnie po raz kolejny swoją powierzchnią i ilością sklepów z meblami i dodatkami do wnętrza. Chodząc w zasadzie od witryny do witryny nie mogłam się zdecydować, do którego sklepu wejść, jako pierwszego :) Co krok mój wzrok latał jak szalony, spoglądając co chwilę na inny przedmiot, dekorację czy mebel. Miałam ochotę zaszaleć i nabyć coś pięknego i drogiego do swojego wnętrza, jednak poszukiwałam tam właśnie ciekawych krzeseł. Wspominam o tym, ponieważ chciałabym polecić Wam ten wielki kompleks wnętrzarskich sklepów jako miejsce, które idealnie nadaje się na poszukiwanie mebla, jakim jest krzesło. Domoteka to miejsce, które powinniście odwiedzić zanim zaczniecie aranżować swoje mieszkanie dlatego, że jest to solidna dawka inspiracji.

Centrum wyposażenia wnętrza Domoteka

Krzesła tworzone w dzisiejszych czasach w większości przypadków, przekonują nas do siebie swoim wyglądem i niepowtarzalnym designem, który jest sprytnie przemycony i przemyślany przez projektanta, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności mebla. Funkcjonalność i niepowtarzalność formy to to, czego dzisiaj powinniście szukać dobierając krzesła do Waszego wnętrza. Jak wiadomo, „kupujemy” oczami. Dlatego też OTACZAJCIE SIĘ PIĘKNYMI DLA WAS PRZEDMIOTAMI!
Krzesło nie tylko dla królów

Miłych zakupów w Domotece!

___________________________

źródło fotografii: almanach.historyczny.org , nasze-krzesla.pl, commons.wikimedia.org, wikipedia.org, wikipecia.org, archiwum.allegro.pl, czasnawnetrze.pl, christies.com, worlds-interior.ru, 79ideas.org, flickr.com, style-files.com, lystadsvingen.blogspot.com, unburro.com, sycamorestreetpress.com, 83kj.tumblr.com, feedly.com, shelterness.com, nordicleaves.com, robindegroot.ca, trendenser.se, frenchbydesign.blogspot.com, bloglovin.com, indulgy.com, frenchbydesign.blogspot.com, abeautifulmess.com.

You Might Also Like

Czytałeś już?