grafika,

Sztuka dla dzieci

16:28 ILOBAHIE Comments

sztuka dla dzieci

Sztuka dla dzieci

Sztuka dla dzieci? Ale po co? Przecież i tak nic nie zrozumieją. Takie nastawienie posiada spora liczba rodziców, jednak według mnie nie jest to dobre myślenie.


Zmysły estetyczne człowieka rozwijają się od najmłodszych lat, dokładnie to samo dzieje się z kształtowaniem gustu, dlatego też kreatywny pokój dla chłopca lub kreatywne wnętrze dla małej damy to podstawa w dobrym rozwoju Twojego dziecka. Aby Wasz maluch doceniał sztuki piękne należy od samego początku przyzwyczajać go do obcowania ze sztuką dla dzieci. Obcowanie ze sztuką nie musi kojarzyć się ze średniowiecznymi ikonami czy płótnami z okresu międzywojennego. Ze zrozumieniem takiej sztuki ma problem ponad 90% dorosłych ludzi, dlatego sztuka dla dzieci to ta przez małe „s” i to ona jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego malucha.

sztukasztuka dla dziecisztuka dla dzieci

Sposoby eksponowania dzieł sztuki


Jest kilka sposobów eksponowania sztuki, który każdy z nas doskonale zna. Od dawien dawna, w zasadzie od zawsze obrazy, grafiki wieszano na ścianach. Od niedawna pojawiła się moda na eksponowania prac opartych o ścianę – niczym w pracowni artysty, u którego nie ma już miejsca na wieszanie prac. W sklepach dostać możesz drewniane szyny do ich podtrzymywania - więcej o nich znajdziesz w Dodatki, dekoracje i bibeloty, które pobudzają kreatywność.


obrazy dla dziecisztuka dla dzieckasztuka dla dzieci

sztuka dla dziecisztuka dla dziecisztuka dla dzieci

Ustawianie prac w ramkach na stole, komodzie czy parapecie to klasyczna metoda eksponowania. W stojących ramkach najczęściej spotkać można fotografie rodzinne, jednak ilustracje postawione w dziecinnym pokoju wyglądają równie pięknie.


Pamiętaj jednak, że opieranie prac w ramach nie sprawdzi się w przypadku pokoju małego dziecka. Maluchy często biegają, skaczą i bawią się na podłodze. Przy takich maluchach byłoby to niebezpieczne. U dzieci starszych nie ma tego problemu, gdyż są bardziej odpowiedzialne i świadome czynu.


Do wyboru mamy sztukę dla dzieci w postaci grafik, obrazków, ilustracji uznanych już artystów, którzy swoje prace mają w wysokiej cenie albo artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność i ceny za ich dzieła są niższe – jednak to nie oznacza, że ich talent jest gorszy od tych pierwszych. Często bywa odwrotnie, to znaczy prace młodego grafika, ilustratora częściej nam się podobają niż uznanego i docenianego artysty. Sztukę uznanych artystów możemy znaleźć w galeriach. Prace młodego pokolenia są w zasadzie wszędzie. Nie brzmi to najlepiej, jednak na rynku jest mnóstwo uzdolnionych osób, które promują swój dorobek zaczynając od internetu. Taka forma kupna/sprzedaży jest bardzo wygodna. Na portalach spotkać można nie tylko wielki wybór prac o różnorodnej tematyce, ale i wielki wachlarz możliwości jej wyszukania, np. wg koloru, rozmiaru, czy nazwy. To daje szybką możliwość przejrzenia dużej ilości prac w krótkim czasie.

Wybierz artystę, który tworzy sztukę dla dzieci


Przeglądając sieć napotkałam niesamowite prace, które możecie obserwować podczas czytania artykułu. Wszystkie prace, które wybrałam są godne uwagi i z chęcią większość z nich powiesiłabym swojemu dziecku w pokoju. Poniżej przedstawię artystów, którzy tworzą sztukę dla dzieci. inameliaart jest moim tegorocznym miłym odkryciem. Piotr Fąfrowicz...ehh..uwielbiam jego prace. Miałam przyjemność poznania go już kilka lat temu. 

inameliaart


Szczególną moją uwagę przykuła autorka ilustracji dziecięcych Amelia. Amelia jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i zawodowo zajmuje się tworzeniem grafiki i ilustracji. Prace, które tworzy głównie z myślą o dzieciach są delikatne, lekkie i tajemnicze. Każda praca jest niesamowicie dopracowana. Bajkowość, rozmyte krawędzie i przepiękna kolorystyka ilustracji sprawiają, że nie można oderwać od nich wzroku. 

sztuka dla dzieci

Tajemnicze ilustracje pobudzają dziecięcą wrażliwość na sztukę oraz uczą wyczucia smaku. Głównymi bohaterami obrazków są misie, ptaszki, słoniki, kotki, zajączki czy pieski i wiewiórki. Na ilustracjach dla dzieci można również znaleźć małe dziewczynki, te uśmiechnięte i te smutne szukające schronienia w pokoju Twojego dziecka :) 

sztuka dla dzieci

Prace tworzone są ze szczególną starannością. Warto zaznaczyć, iż prace są wykonywane metodą malarską i nie powtarzają się, co powoduje oryginalność, która wyróżnia ilustratorkę na tle innych artystów. Autorka w swojej ofercie posiada również możliwość wykonania indywidualnego zamówienia. Jest otwarta na Twoją propozycje. Wystarczy, że prześlesz jej zdjęcie ulubionej zabawki czy ulubionego bohatera Twojego dziecka, a Amelia przeniesie to na obrazek w swoim niepowtarzalnym stylu.


Zapraszam do: sklepu inameliart, gdzie jest ogromny wybór ilustracji. Polecam również bloga inameliart, na którym publikuje swoje najnowsze prace. Autorka ma również konto inameliaart na Pintereście, które możesz polubić.

ilustracja dla dzieciilustracja dla dzieci

Piotr Fąfrowicz


Nie mogłabym nie wspomnieć o artyście, którego uwielbiam, który ma tak niesamowicie przepiękne prace, że kiedyś na bank moje dziecko będzie miało ich kilka. Mówię tutaj o Piotrze Fąfrowiczu. 

ilustracje w pokoju dzieckailustracja dla dzieci

grafika dla dzieci

Parę lat temu miałam przyjemność obcować z jego pracami podczas stażu w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Prace te są niesamowicie starannie wykonane.  

sztuka dla dzieci

Perfekcyjność podczas malowania sprawia, że wszystkie jego prace są niczym ciastko do schrupania. Kolorystyka i minimalizm spowodowały, że zakochałam się w jego pracach za zabój. Jest to artysta, który tworzy również ilustracje do książek dziecięcych, za co wielokrotnie był nagradzany.

sztuka dla dzieci

sztuka dla dzieci

Prace Piotra Fąfrowicza możecie zakupić w Galerii Grafiki i Plakatu na Hożej w Warszawie lub wejść na stronę www galerii i zakupić przez internet.

Sprezentuj swojemu dziecku bajkowy klimat, który będzie go przenosił w świat fantazji i marzeń, przecież Twoje dziecko to uwielbia :)


Sztuka dla dziecka jest świetnym elementem nie tylko dekoracyjnym, ale przede wszystkim edukacyjnym. Pobudza wrażliwość dziecka na estetykę i uczy wyczucia smaku. Pomaga w rozwoju intelektualnym oraz rozwija wyobraźnię.Dobrze dobrana ilustracja, czy grafika ożywią pokój malucha i zachęcą do wspólnych rozmów na temat sztuki.

Już za parę dni pojawi się post, który będzie listą książek dla dzieci, które pomogą im lepiej zrozumieć sztukę. Uwaga, będzie też konkurs! :)
___________________________

źródło fotografii: psikhouvanjou.nl, husohem.se, 4.bp.blogspot.com, galeriagrafikiiplakatu.pl, blueeyednightowl.blogspot.com, inameliart.blogspot.com, buuba.pl, kapibara.com.pl, kaszkazmlekiem.wordpress.com, bavi.pl, emem.pl, designattractor.com, babyanddesign.com, tinyironfists.com, mdizajn.pl, 44kids.blogspot.com, pinterest.com, norkurs.com, loveartistudio.blogspot.com, domosfera.pl, my-full-house.com, sissyandmarley.com, czterykaty.pl, babyanddesign.com, scandikids.pl, roomor.blogspot.com, zszywka.pl, deccoria.pl.

You Might Also Like

Czytałeś już?