Książki o sztuce,

Książeczki o sztuce dla dzieci - KONKURS!

11:27 ILOBAHIE Comments

książki o sztuce dla dzieci

Książeczki o sztuce dla dzieci. Wygraj książkę!

Wczoraj był Międzynarodowy Dzień Książki i z tej okazji proponuję kilka ciekawych pozycji dla dzieciaków. 

Dodatkowo ogłaszam KONKURS!!!!

Do wygrania książka "Kto to jest artysta?" lub 20% zniżki na dowolnie wybrany produkt ILOBAHIE
Aby wziąć udział w konkursie należy:
1. wejść na fanpage ILOBAHIE i go polubić
2. w komentarzu pod przypiętym postem z KONKURSEM na facebooku odpowiedź na pytanie: Kto to wg. Ciebie jest artysta?
3. udostępnić na swojej tablicy - publicznie post, z KONKURSEM.

Rozstrzygnięcie konkursu 10 maja 2014r.
Książkę zdobędzie osoba, która w komentarzu najciekawiej odpowie na pytanie. Zniżkę 20% otrzyma osoba, którą za pomocą losowania wybiorę.

Na rynku możesz znaleźć literaturę o sztuce dla dzieci, która pomoże w rozwoju Twojego dziecka w zakresie rozumienia sztuki. Poniżej przedstawię kilka przykładów, które czytałam lub które jeszcze przede mną. Pierwszych kilka książek zapewne większość z Was czytała albo, chociaż widziała. Jedynym minusem tych pozycji jest wysoka cena. Jednak jak wiadomo sztuka się ceni – dlatego zachęcam do zakupu wartościowej literatury.

1 S.Z.T.U.K.A.

tekst: Sebastian Cichocki
ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Cena: 41 PLN


Oto książka o sztuce, w której zamiast tradycyjnych obrazów czy rzeźb znajdziecie wielodniowe spacery, sadzenie lasu, rozmowy ze zwierzętami, krojenie budynków, wybuchy, pływanie tratwą i wiele innych niesamowitych historii. Przedstawiając dzieciom 50 dzieł wybitnych artystów współczesnych, Sebastian Cichocki pokazuje, że sztuka może być niesamowitą przygodą, a artysta – czarodziejem, który przemienia rzeczywistość.2 D.E.S.I.G.N.

ekst: Ewa Solarz
ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
cena: około 42 PLN


Historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – o tych klasycznych po te najbardziej zwariowane. Większość z nich to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów – od Le Corbusiera po Philippe’a Starcka. Poprzez lekkie i dowcipne opisy, barwne anegdoty i jeszcze barwniejsze ilustracje „D.E.S.I.G.N.” bawi, zadziwia i uwrażliwia na estetykę i formę.


3 „D.O.M.E.K.”

tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Cena: około 42 PLN

Książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Zabawne kolorowe rysunki i ciekawe opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata. Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy.


4 Zróbmy sobie arcydziełko

tekst i ilustracje: Marion Deuchars
Cena: około 37 PLN


Interaktywna książka do rysowania i uzupełniania, która w każdym dziecku obudzi młodego artystę. Rysuj, maluj, wycinaj, naklejaj, odbijaj! Dorysuj uśmiech Monie Lizie, złap tęczę za pomocą kartki, a potem zabierz linię na spacer. Stwórz kubistyczny portret jak Picasso, zrób kolaż w stylu Matisse’a i wymyśl coś tak tajemniczego jak obrazy Magritte’a. Uruchom wyobraźnię i przekonaj się, że sztuka jest świetną przygodą!
„Zróbmy sobie arcydziełko” to 224 strony pełne pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodych czytelników do pasjonującej zabawy w sztukę. Twórcze zadania inspirowane dorobkiem wielkich artystów – od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse’a, po Jacksona Pollocka i Andy’ego Warhola – oswajają początkujących twórców z niezliczonymi technikami artystycznymi i historią sztuki. Jednocześnie rozwijają ich kreatywność i wyobraźnię.


5 Color Magic Sticker Play

Cena: około 73 PLNMetropolitan Museum of Art opublikowało tę niesamowitą książkę, gdzie dzieci mogą uczyć się poprzez odkrywanie jak zmieniają się kolory w trakcie ich mieszania. Mogą to zaobserwować za pomocą ponad 2 tysięcy przezroczystych naklejek wielokrotnego użytku. Naklejki można łączyć w dowolnej kombinacji, gdyż są w geometrycznych kształtach i różnych rozmiarach, aby utworzyć nowy kolor. Młody artysta może tworzyć kolorowych ludzi, zwierzęta, samochody, samoloty i wiele innych. Książka uczy przez zabawę.


6 Sztuka. Kreatywne zabawy i gry

Autor: Ruth Thomson
Cena: około 35 PLN


Wspaniała książka dla młodych artystów! Pomyślana tak, aby rozwijać kreatywność dziecka. Pełna niezwykłych pomysłów do samodzielnego wykonania, rad, jak rysować, stron do kolorowania, zagadek, labiryntów, gier, zabaw i nie tylko. Wiele ciekawych informacji o wielkich artystach i ich arcydziełach inspirujących twórcze pomysły młodych talentów.7 Kto to jest artysta?

Tekst: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Jan Bajtlik, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013
Cena: za darmo – do wygrania w konkursie u ILOBAHIE


Kto to jest artysta? to książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na „bycie artystą”. Czytając prosty tekst, dziecko ma kontakt z konkretnymi dziełami sztuki. Dzięki oryginalnej oprawie graficznej i typografii książka sama w sobie jest dziełem sztuki.


 8  Zachęta do sztuki

Tekst: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Natka Luniak, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013


Zachęta do sztuki Zofii Dubowskiej-Grynberg powstała dzięki warsztatom i spotkaniom z dziećmi. Opowiada o historii Zachęty i dziełach sztuki współczesnej z jej zbiorów. Na przykładzie prac 25 polskich artystów, m.in. Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego czy Wilhelma Sasnala, wprowadza dzieci w tajemniczy świat sztuki. Autorka prostym językiem, proponując różne gry i zabawy, tłumaczy, czym jest performans, abstrakcja, czy obraz musi być zawsze płaski i dlaczego zdjęcie przekrojonej kapusty jest dziełem sztuki. Publikacja podpowiada, jak interpretować sztukę współczesną, przedstawia propozycje prowadzenia zajęć plastycznych, zawiera słownik podstawowych pojęć.


9  Zostań artystą czyli czego można nauczyć się w Akademii Sztuk Pięknych

Tekst: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Natka Luniak, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013


Zostań artystą, czyli czego można nauczyć się w Akademii Sztuk Pięknych – przewodnik dla dzieci po wystawie „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944”, koncepcja i tekst: Zofia Dubowska-Grynberg, Anna Zdzieborska, współpraca: Joanna Kinowska, Stanisław Welbel, projekt graficzny Marta Ignerska

10  Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci

Tekst: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Klaudia Polak-Szewczyk, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013


Książka towarzysząca wystawie „Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci”, która miała miejsce w Zachęcie w 2005 roku. Kolorowa, bogato ilustrowana, publikacja składa się w większości z zapisu rozmów przeprowadzanych przez dzieci z artystami współczesnymi. Przepytywani są kolejno: Adam Adach, Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Maurycy Gomulicki, Marek Kijewski, Krzysztof Knittel, Dominik Lejman, Robert Maciejuk, Anna Myca, Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska. Książce towarzyszy CD będące jej dopełnieniem.

11 Majn Alef Bejs

Autor: Jehoszue Kamiński
Ilustracja: Urszula Palusińska"Majn Alef Bejs", książka opublikowana przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent (2013), to rymowanki prezentujące alfabet jidysz. Ukazały się w ramach serii wydawniczej "A Majse[K1] " (w języku jidysz to "bajka"), obok wyliczanek i wierszy prezentujących najważniejsze święta żydowskie. Książki te w atrakcyjny dla dzieci sposób pokazują tradycję, religię i historię judaizmu. Książki są przekazywane nieodpłatnie dzieciom pochodzenia żydowskiego w całej Polsce.Pobierz ksiąeczki w PDF - wystarczy kliknąć na obrazek:


          


___________________________
źródło fotografii: store.metmuseum.org, shoptantrum.com, matras.pl, wieczorzksiazka.blogspot.com, lupuslibri.pl, zacheta.art.pl, wyborcza.pl, 1.bp.blogspot.com, ryms.pl, majse.czulent.pl.

You Might Also Like

Czytałeś już?