pokój dla dziecka,

Mały człowiek i jego przestrzeń

11:46 ILOBAHIE Comments

Mały człowiek i jego przestrzeń - czyli pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój niemowlaka, by był ładny i przede wszystkim funkcjonalny? Na pewno nieco inaczej trzeba się do tego zabrać niż w przypadku większego dziecka. 
Dziewczynki po przekroczeniu 3 roku życia zaczynają naśladować dorosłych, głównie swoje mamy, a ich pokoje zaczynają się zmieniać – więcej o pokoju dla dziewczynki. U chłopców powyżej 3 roku życia zaczynają pojawiać się zainteresowania i na pewno ciężej uporać się z projektowaniem takiego pokoju dla chłopca.  


W przypadku noworodka nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać, należy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach o komforcie i bezpieczeństwie dziecka.

W pokoju niemowlaka powinno znaleźć się kilka niezbędnych przedmiotów jak:

1. Łóżeczko
2. Przewijak
3. Fotel do karmienia
4. Miejsce, komoda na akcesoria związane z higieną
5. Miejsce na zabawę


Aby dobrze dobrać łóżeczko należy najpierw rozeznać się na rynku, – ale to przecież oczywiste. Pamiętaj, aby kierować się przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem mebla, a nie tylko samym wyglądem. 
Weź koniecznie pod uwagę funkcje łóżeczka, czyli, w jakim jest rozmiarze, czy jest regulowane, czy ma szufladę na szpargały czy pampersy itp. Łóżeczko powinno być solidnie wykonane i wykończone, nie możecie pozwolić na to, aby miało ostre wykończenie – to będzie niebezpiecznie dla Waszej pociechy.


Kolejnym elementem jest przewijak, przy którym spędzicie sporo czasu podczas przewijania małego brzdąca. Ten mebel najczęściej znajduje się w pobliżu łóżeczka, gdyż jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. 
Przewijak bardzo często występuje w postaci mebla z szafką lub szufladami, co pozwala na swobodę podczas zajmowania się maleństwem. Pamiętaj, aby dobrać mebel do swojego i partnera wzrostu, aby był po prostu wygodny w użytkowaniu.


Wygodny fotel to podstawa dobrego samopoczucia mamy, a następnie dziecka.  Ten mebel powinien przede wszystkim być wygodny, mieć miękkie podłokietniki i ewentualnie podnóżek na nogi. Karmienie malucha potrafi trwać nawet kilkadziesiąt minut, dlatego musisz zadbać i własny komfort.


Zastanów się gdzie pochowasz ciuszki, pieluszki i inne niezbędne przedmioty dla Twojego maleństwa. Na to pytanie musisz sama sobie odpowiedzieć. 
Możesz zakupić komodę, która będzie służyła Ci na lata i do niej wszystko zmieścić, albo wykorzystać przewijak z komodą. Pamiętaj, że wszystko zależy od miejsca, którym dysponujesz dla dziecka.


Nastrój w pokoiku dzidzi powinien być bardzo spokojny i naturalny. Światło, które zainstalujesz we wnętrzu powinno być przygaszane i ciepłe. Jeżeli pokój znajduje się po stronie słonecznej zadbaj, aby znalazły się w nim żaluzje lub rolety, aby regulować intensywnością światła w pomieszczeniu.


Twoje dziecko, zresztą jak każdy maluch na początku nie będzie biegał po pokoju i rozwalał zabawek. Dlatego ważne abyś z czasem wygospodarowała trochę przestrzeni przeznaczonej do zabawy. Będziesz mogła w tym miejscu położyć się z dzieckiem i np. poczytać książeczki.


Pamiętaj, że niezależnie od tego jak urządzisz pokój, dzieci najbardziej lubią spędzać czas ze swoimi rodzicami.

___________________________

źródło fotografii: interiorcollective.com, kidsstuff.pl, babyanddesign.com, podobasie.net, pinterest.com, dzieciorum.blogspot.com, inspiracjestylizacjedzieciece.blogspot.com, sjaksztuka.pl, jagadesign.com, miracle-interior.bloog.pl, pinhouse.pl, conchitahome.blogspot.com, olivesworldblog.com, familie.de, homplex.pl, urzadzamynaszem.blogspot.com, comingkids.nl, stronywnetrza.pl.

You Might Also Like

Czytałeś już?